Metoda Butejko i jej zastosowanie w medycynie estetycznej.


 Bardzo często z ust lekarzy pada stwierdzenie, że dwutlenek węgla to gaz trujący i szkodliwy, którego należy się pozbyć jak najszybciej z naszego organizmu. Zatem tlen przybiera rolę gazu „dobrego” a dwutlenek węgla „złego”. Bardzo często dwutlenek węgla ( CO2 ) jest mylony z tlenkiem węgla ( CO ) nawet przez lekarzy.

Jednak okazało się, że na „ złym” gazie też można zarobić i zaczęto go używać w chirurgii plastycznej oraz kosmetologii. Od kilku lat ogromnym powodzeniem cieszy się zabieg karboksyterapii, który polega na niczym innym jak na wstrzyknięciu w tkanki odpowiedniej ilości dwutlenku węgla.

Czym zatem jest karboksyterapia?

 „Karboksyterapia - reklamowana jako najskuteczniejsza kuracja redukująca cellulit, alternatywa dla liposukcji i botoksu, niezawodna w zmniejszaniu rozstępów, cieni pod oczami, spłycaniu zmarszczek i redukcji podwójnego podbródka. Ale czy rzeczywiście to rewolucyjne narzędzie, jakim dysponuje medycyna estetyczna, może zdziałać cuda?

Karboksyterapia, czyli odmładzanie z wykorzystaniem dwutlenku węgla, to zabieg, który oferuje większość gabinetów kosmetycznych. Wskazań jest wiele: brak jędrności skóry, bruzdy, cellulit, nadmiar tkanki tłuszczowej, rozstępy, zmarszczki, worki pod oczami, kurze łapki, a także wypadanie włosów.

Zabieg ten jest uznawany za przełom w medycynie estetycznej, bo dzięki niemu można w szybki i nieinwazyjny sposób usunąć wszelkie niedoskonałości ciała i osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Ale karboksyterapię stosuje się także w celach leczniczych, w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej, zaburzeń krążenia, objawu Raynauda (napadowego skurczu tętnic), owrzodzenia żylakowego czy łuszczycy.

Jak działa karboksyterapia?

Zabieg polega na śródskórnym lub podskórnym precyzyjnym wstrzykiwaniu przy użyciu niewielkiej igły kontrolowanych dawek dwutlenku węgla (CO2), który przenika do okolicznych tkanek. Efektem jest rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyspieszenie procesu tworzenia sieci nowych naczyń krwionośnych (neowaskularyzacja). Dodatkowo,  w miejscu podawania CO2, zwiększa się przepływ krwi, która transportuje tlen i składniki odżywcze. Poprawia się także mikrokrążenie. Karboksyterapia pozwala również na mechaniczne rozbicie złogów tłuszczowych, pozytywnie wpływa na stymulację kolagenu. Skutek? Sprężysta i jędrna skóra. Efekty są zaskakujące, porównywalne z zabiegami operacyjnymi. Dziś uważa się, że karboksykoterapia jest jedną z najbardziej obiecujących technik rewitalizacji skóry.

Większość kobiet i mężczyzn narzeka na cienie i worki pod oczami. To nadaje twarzy zmęczony i mało atrakcyjny wygląd. Dzięki aplikacji CO2 w okolicach konturów oczu można poprawić ich wygląd, usunąć worki i cienie, zmarszczki statyczne okolic oczu oraz tzw. poduszeczki tłuszczowe. Dzięki kilku zabiegom karboksyterapii można odzyskać młode i świeże spojrzenie.

Kolejnym ważnym miejscem, na którym widać upływ czasu, jest skóra twarzy i dekoltu. Dzięki zabiegowi karboksyterapii zwiększa się ilość kolagenu, a skóra staje się pogrubiona i bardziej sprężysta.

Dla kobiet powodem do zmartwienia jest też cellulit i odkładający się na udach, pośladkach, ramionach czy brzuchu tłuszcz. Komórki tłuszczowe są bardzo wrażliwe na iniekcje CO2, który, wprowadzony podskórnie, zmienia się w kwas węglowy i niszczy komórki tłuszczowe. Natomiast stymulacja syntezy kolagenu prowadzi do wygładzenia powierzchni skóry i zmniejszenia cellulitu. Skutkiem jest szczuplejsza sylwetka i jędrniejsze ciało.

Rozstępy zlokalizowane szczególnie na udach, brzuchu, pośladkach i piersiach to kolejny uciążliwy i nieestetyczny problem, z którym zmagają się kobiety. Rozstępy powstają w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry i zerwania sieci włókien kolagenowych. Dochodzi do tego najczęściej w wyniku zaburzeń hormonalnych, wzrostu masy ciała i ciąży. Dzięki karboksyterapii poprawia się synteza kolagenu, co wpływa na poprawę gęstości skóry i poprawy jej wyglądu.

Karboksyterapia - nie dla każdego

Zabieg karboksyterapii jest szybki i bezbolesny. A efekt to szczuplejsza sylwetka, gładka i elastyczna skóra, redukcja zmarszczek oraz zdrowe, gęstsze włosy. Nie znaczy to jednak, że zabieg jest korzystny dla wszystkich.

Przeciwwskazania do karboksyterapii obejmują aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe, choroby z autoagresji, nowotwory, ciążę i laktację, a także stany zapalne skóry, zakażenia grzybicze, opryszczkę oraz ciężkie niewydolności narządowe. Zabieg jest przeciwwskazany także w czasie antybiotykoterapii i przy przeziębieniu.

Decydując się na karboksterapię trzeba pamiętać także o tym,  by zabieg był wykonywany w sprawdzonych gabinetach przez doświadczone osoby, najlepiej lekarzy. Bo nawet najskuteczniejszy zabieg, nieprawidłowo wykonany, nie tylko nie poprawi urody, ale może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Źródło: http://kobieta.onet.pl/uroda

Cieszy fakt, że również lekarze zaczęli doceniać rolę dwutlenku węgla i po raz kolejny dali dowód na to, że nie jest on szkodliwy i toksyczny lecz jest kluczem do prawidłowego dotlenienia tkanek, że rozszerza naczynia krwionośne, przywraca prawidłowy przepływ krwi i przyśpiesza proces regeneracji komórek. Szkoda tylko, że stosują go tylko w celach kosmetycznych  i  zabiegach odmładzających.

Codzienne stosowanie metody Buteyko przyczynia się do zminimalizowania utraty dwutlenku węgla i utrzymania go na wysokim poziomie, uzyskując dzięki temu optymalne dotlenienie ogólnoustrojowe a nie tylko do miejscowe tak jak w przypadku karboksyterapii ,gdy CO2 jest wstrzykiwany lokalnie.

Terminy najbliższych wykładów:
21.01.2017 - Warszawa
28.01 2017 - Wrocław
04.02. 2017 - Poznań